Terapijsko i edukativno jahanje je invovativna usluga rehabilitacije za decu sa teškoćama u razvoju.
Terapijsko jahanje kao princip u razvoju psihomotorike se zasniva na kontaktu deteta i konja te na prenosu pokreta konja na karlicu i kičmeni stub deteta čime se podstiče stabilizacija karlice, sposobnost održavanja ravnoteže jačaju se mišići i uspostavlja se kontrola posture u vertikalnom stavu. Posebno je pogodna za decu sa motoričkim poremećajima poput ataksije, cerebralne paralize, dispraksija i sličnih teškoća u razvoju.
Edukativno jahanje je princip u kome se u radu sa decom konj koristi u svrhu psiho-socijalnog razvoja, emocionalne stabilizacije kao i kognitivnog (saznajnog razvoja) . Cilj je da dete razvije adekvatan socijalni kontakt sa konjem , razmenjuje dodir, uspostavlja odnos sa životinjom, time stiče pozitivna emocionalna, socijalna i motorička iskustva koja pomažu dalju izgradnju detetovih sposobnosti.
Terapijsko jahanje omogućava učenje u prirodnom okruženju, interakciju sa konjem koji je plemenita životinja i izaziva prijatne emocije, a kao treniran konj odgovara na komande deteta i time se stvaraju bazične socijalne veze i odnosi.
Jedan termin terapijskog jahanja ili edukativnog jahanja traje 20 minuta. Sprovodi se po programu od uvodnih aktivnosti, nege konja, do jahanja uz konjovodca , aktivnosti na poligonu ili slobodnog jahanja konja.
Program sprovode terapeut: Jasmina Mirović Jones , viši fizioterapeut
Arpad Greilach, konjovodac
Participacija za korišćenje programa je 400,00 dinara po terminu
Zakazivanje termina na telefon : 062/18-68-005
Program radi sredom popodne od 13-16
Sredstva od participacije su namenjena za održavanje konja, poligona i troškove programa.
Na program su dobrodošli svi mališani sa teškoćama u razvoju ali i druga deca koja su zainteresovana za ovaj vid aktivnosti.